In memoriam Dr. Savinescu Sergiu-Daniel

In mod neasteptat si fulgerator, ne-am despartit recent de unul din cei mai proeminenti medici ai acestui judet, dr.Savinescu Sergiu-Daniel, medic primar medicina legala, doctor in medicina dar si presedinte al Comisiei de Disciplina al Colegiului Medicilor Vaslui, functie pe care o ocupa de doua mandate.

Dr. Savinescu a reusit destul de repede sa capete increderea tuturor prin conduita sa, prin implicare, seriozitate si nivel profesional inalt. De altfel, se poate spune ca a reusit sa imprime un astfel de ritm si magine acestui organism profesional, incat poate fi asimilat ca un adevarat fondator in ceea ce priveste functionarea comisiei.

Prin calmul si echilibrul pe care-l caracteriza a reusit sa incheie cu succes multe situatii complexe conflictuale, restabilind adevarul profesional, facand totul sa devina firesc si acceptant. Aceasta presupune multe calitati de caracter, munca enorma dar si o insusire vocationala, pe care o numim har.

Dr. Savinescu a fost medicul potrivit la locul potrivit, respectat si indragit, de aceea socul plecarii lui in „lumea celor drepti” a fost resimtit puternic in randul celor care am ramas.

Ramas bun Domnule Doctor! Drag coleg si prieten!

Sufletul tau bun sa-ti fie garantia unui somn linistit!

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *